Сите сме биле себични во љубовта, особено на почетокот на врската кога го сакаме партнерот само за себе. Во такви моменти не се доволни часови, туку ни требаат денови за да уживаме во љубовта.

Сепак, според експертите за врски, оваа таканаречена себичност треба да ја снема по максимум три месеци.

Дотогаш веќе запознавме дел од партнерот и неговите навики и изградивме некаква врска. Ако забележите дека себичноста стана една од карактеристиките на вашиот партнер, можеби е време да разговарате.

Ако не сте сигурни дали тоа е себичност, погледнете ги овие пет сигнали кои укажуваат на тоа.

1. Нема компромис

Или е како што ќе каже тој, или никако не е. Не можете да се согласите со нив и да се „најдете на половина пат“ дури и со најобичните работи, како што е изборот на филм или ресторан.

Секогаш ќе ја врти приказната на својата воденица и ќе ве натера да се чувствувате лошо бидејќи нема да „играте како што тој игра“.

2. Не ги менува работите што ве мачат

Секако, не треба да ја менувате бојата на косата или да почнете да слушате други видови музика само затоа што тој така вели, туку барем ситниците треба да се поправат.

Сепак, себичен човек нема да го направи ни тоа. Себичниот човек ќе ви каже „таков сум, земи го или остави го“ и ќе ве врати во огнот што не сте го посакале.

3. Вашето слободно време не постои

Партнерот отворено очекува да биде вклучен во секој ваш план. Кога тоа не е случај, тој е во состојба да создаде целосен хаос. Дали значи дека не го сакате партнерот ако одите на кафе со пријател? Нема шанси.

Значи, ова е само уште едно „црвено знаме“ кое ве предупредува дека сте во врска со погрешна личност.

4. Секогаш е во право

Ниту една личност не е секогаш во право. Ако постојано се расправате дали неговата позиција е правилна или не, тоа докажува дека имате работа само со него. Запрашајте се, каде сте во сето ова?

5. Постојано го критикува вашето семејство и пријателите

Кога партнерот е себичен, тогаш гледа закана во се или секого. Понижувајќи го вашето семејство, како и пријателите, вашиот партнер всушност ве деградира. Никогаш не заборавајте го тоа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.