Наводно, во пред новогодишниот период многу луѓе ги раскинуваат своите врски. Едно истражување открило точен датум кога доаѓа до разделба на паровите. Се работи за 11 декември.

До тој заклучок истражувачите дошле со преглед на Фејсбук статуси, кои во денешно време се идеални за воочување на животните промени кај луѓето. Прегледани се статуси и објави за врските.

Истражувањето покажало дека луѓето најмногу контрола врз својот живот превземаат три недели пред Божиќ, а зошто е тоа така објаснува психологот Дори Лин. Таа тврди дека таквата ситуација е врзана за подарување на подароци.

Интимниот чин на подарување ги принудува луѓето да ја прифатат реалноста, неадекватностите и довербата и да воочат каде се во целата приказна. Истиот феномен може да се воочи во Америка за Денот на благодарноста – вели Лин.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.