Електромагнетната активност, која научниците ја нарекуваат и “ширење депресија” се јавува во човековиот мозок во последните моменти од животот. Тоа го открило научното истражување објавено во “Annals of Neurology”.

Експертите и невролозите го истражувале мозокот на починатите пациенти, набљудувајќи ја јачината на активноста која се појавила во нивните мозоци и претходела на конечното гасење на повеќето витални органи.

Ова откритие сугерира на можноста дека свеста е присутна долго време откако телото ќе престане да дава знаци на живот и ќе умре и дека стаа свест може да се задржи дури до пет минути пред да се исклучи и најсложениот човеков орган – мозокот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.