Дали куќата може да го разболи човекот? Да, може. Можеби ова е само суеверие, но секогаш се сметало за лошо да се остане во куќа која има лоша енергија или е болна сама по себе.

Симптомот на лошо здравје се влошува кога едно лице поминува многу време во куќата со лоша енергија. Симптомите може да исчезнат кога некое лице ќе ја напушти „болната куќа“ или зграда.

Старите куќи, простории со слаба вентилација, слабо осветлување, зграда на лошо место, премногу влага или премногу сува област, можат да бидат штетни … Постојат многу причини зошто просторијата може да стане штетна и опасна.

Но, постои уште една причина човек да се разболи во одредена куќа: психолошки.

Ако куќата нема добро осветлување, или има слаба вентилација, таа е полна со влага и мувла, може да се чувствувате многу лошо во неа и може да биде опасно по живот.

Во „болната куќа“, се појавува слабост, чудни алергии, главата боли, а спиењето е лошо. Лицето доживува физичка непријатност. И може да се појави раздразливост.

Депресија – Губење на сила и лошо расположение може да се претвори во депресија. Зависноста од супстанции може да се развие, некое лице започнува да пуши или да пие за да се смири. И сè се влошува … Нема одмор и мир, се чувствува вознемиреност и лошо ви е.

Луѓето отсекогаш знаеле дека куќата може да се разболи и дека не е поврзана со мувла или лоша позиција на куќата во однос на сонцето. Куќата може психолошки да влијае на луѓето кои минуваат долго време во неа. А, концептот на „проколната куќа“ не е мистицизам, туку метафора.

Што може да ја направи куќата болна?

Страшен или тажен настан што се случил во неа. Не е ни чудо што купувачите честопати се заинтересирани за историјата на куќата или станот. Криминал или некоја болест може да остане во ѕидовите на куќата засекогаш.

Продолжени конфликти, скандали, несреќи што ги прогонија сопствениците, лични немири … Ако чувствувате слабост, раздразливост, главоболка, сува уста, замор на очите – тоа може да биде реакција на неповолното „ментално поле“.

Некој ја проколнал куќата – на пример, станот бил неправедно присвоен, лишен од имот или некој од завист посакал зло или дури и нанел штета на таа куќа….

Постојат многу причини зошто куќата може да биде болна. И психолошките причини сè уште не се изучувани, тоа е сè. Бидејќи енергијата на мозокот не е проучена, така и самиот мозок останува мистерија. Но, лошите простории навистина можат да ја извлечат целата позитивна енергија од една личност и да ја претворат во лоша.

Главниот знак дека сте живееле во „болна куќа“ е дека вашето здравје и ментална состојба значително се подобрува ако напуштите таква куќа.

Вашето здравје може да се влошува ако продолжувате да живеете во „болна куќа“.


Извор: stil.kurir.rs

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.