Доколку вашето дете сака да се игра со диносауруси значи деканајверојатно е натпросечно интелигентно, подобро може да го насочи вниманието, полесно ќе учи јазици и полесно ќе обработува информации.

Децата кои сакаат диносауруси, се подобри и попаметни ученици, покажуваат резултатите од три посебни истражувања кои ги проучувале таканаречените „интензивни интереси“.

Уште во 2007 година било објавено истражување кое тврдело дека третина од малите деца, во некој момент ќе развијат посебен интерес за некоја тема. Диносаурусите се покажале како најпопуларна опсесија.

Научниците сè уште не откриле што го предизвикува овој интензивен интерес, но децата помеѓу 2 и 6 години можеле да именуваат повеќе диносауруси од нивните родители.

Детскиот психијатар Кели Чен смета дека ова е доказ дека можете да учите, а да не знаете дека го правите тоа.

Поставувањето прашања, барањето одговори и стекнувањето стручност е процес на учење. Истражувањето на темата и нејзиното усвојување е корисно бидејќи на овој начин го формираме знаењето“, изјавила таа.

Според Кели, основната детска работа е играта, а токму преку неа учат најмногу. Но, не станува збор само за диносаурусите. Децата сакаат да покажат дека знаат нешто повеќе од нивните родители.

Поради ова се чувствуваат помоќни. Ако родителите можат да именуваат 3 или 4 диносауруси, а детето 20, во себе ќе развие чувство на авторитет, изјавил палеонтологот Кенет Лаковар.

Според истражувањето, интересот за одредена тема кај децата значително се намалува во рок од 6 месеци до 3 години. Сепак, она што детето ќе го научи во тој период, останува со него засекогаш.


Извор: Кафе пауза

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.