Директорот на Националното здружение на туристички агенции на Србија (YUTA), Александар Сеничиќ, вели дека вакцинацијата нема да биде единствениот услов за добивање на Ковид пасош, туку дека ќе биде потребен и негативен тест. Сеничиќ вели  и дека овие „пасоши“ најверојатно ќе бидат во електронска форма, така што граѓаните нема да мора да добиваат нови пасоши.

Прашан да ја коментира можноста за воведување на ковид пасоши во Србија, со оглед на тоа што многу земји се занимаваат со оваа тема, но и авиокомпаниите ширум светот, Сеничиќ очекува дека добивањето на Ковид пасош ќе биде можно врз основа на тест за ПЦР, серолошки, брз тест

Во изјава за Танјуг, Сеничиќ проценува дека со ПЦР тест или вакцинација, податоците би биле зачувани на одреден персонализиран QR-код кој патниците би го носеле на својот телефон, таблет, компјутер и со проверка на QR-кодот, царината или некоја друга контрола би му овозможиле на лицето да влезе до одредена дестинација.

Сеничиќ потсетува дека идејата за ковид пасоши потекнува од Меѓународната асоцијација на авиопревозници (ИАТА), така што авиопревозниците може да сметаат на поголем број патници, што ќе овозможи постепено закрепнување на туристичката индустрија. ИАТА неодамна воведе „Travel dog“, мобилна апликација која треба да им помогне на патниците лесно и безбедно да го организираат своето патување, почитувајќи ги барањата на одредена земја за влез.

Сеничиќ исто така очекува дека одлуката за употреба на Ковид пасоши ќе биде донесена на светско ниво, а да биде иницирана од авиопревозниците и развиените земји од светот, пред се од Северна Америка и ЕУ.

Патниците кои сакаат да патуваат на овие дестинации ќе мора да имаат таков вид пасош, што овозможува туристичкиот сектор да продолжи да работи. Условите во туризмот се катастрофални, но, сепак, се надевам на подобри денови во туристичката индустрија. Ковид пасошите треба да содржат информации за тоа дали некој имал прележано корона вирус, дали и кога направил ПЦР тест и дали ја примил вакцината – вели Сеничиќ.

Некои авиокомпании веќе најавија воведување на Ковид пасош како услов за лет во наредниот период, како што е австралиската авиокомпанија „Квантас“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.