Неодамна на Фејсбук страницата „Podgorički vremeplov“ беше објавена фотографија од фискална сметка издадена на плажа во Будва.

Напишано на фискалната сметка е одговорот на тројца гости „Нејќам ништо“, а на секој од нив му биле наплатени по 50 центи.

рупа корисници во коментарите посочија дека оваа практика е нормална низ цела Европа, односно дека местото во ресторан се наплаќа во зависност од локацијата, а други се пошегуваа на сметка на гостите. Некои од коментарите гласат:

Дали се’ уште постојат вакви луѓе; Празна чаша на маса и во неа „Нејќам ништо“; За толку пари барем една кисела вода ќе поделеа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.