Иако е малку веројатно дека границата кон Грција ќе биде отворена во следниот период, сепак туристите се предупредуваат на огромни медузи во Егејското море.

Оваа медуза е фотографирана на плажата Кариди. Позната е под името (Pelagia noctiluca), односно морска месечина и е една од најопасните.

Пипците и достигнуваат еден метар а доколку ве допре остава опекотини.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.