Малкумина знаат за напуштеното детско одморалиште на Водно кое полека, но сигурно, станува проголтано од околната природа.

Детското одморалиште се наоѓа под врвот на Водно (два километри од Милениумскиот крст), во состојба на изведена армирано бетонска конструкција (делумна карабина). Авторот на ова дело е непознат. Одморалиштето е во фаза на мирување веќе со децении.

Фотографијата која вирално се споделува по разни фејсбук групи за прекрасни дестинации е на Филип Михајлов кој користел дрон за да ја направи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.