На стартот на туристичката сезона некои европски земји ги отвораат вратите за туристите кои имаат доказ дека ги примиле двете дози од вакцината против ковид. Се шпекулира и дека авиокомпаниите во иднина ќе можат да ги релаксираат своите строги правила, пишува британски Индепендент.

Полска

Полска го укина карантинот за патниците кои примиле две дози на вакцина против коронавирус, така што ќе им биде многу полесно на посетителите кои патуваат од странство и имаат доказ за вакцината да влезат и да останат во земјата. Оние кои имаат негативен тест за коронавирус на возраст од 48 часа пред да ја преминат границата, исто така можат да ги заобиколат ограничувањата.

Естонија

Естонија нуди  олеснување за патниците кои прележале ковид или биле вакцинирани. Карантинот за други пристигнувања од странство, освен за некои земји со низок ризик (Бугарија, Финска, Грција, Исланд и Норвешка), трае десет дена.

Грузија

Од 1 февруари вакцинираните странци можат да влезат во Грузија. Сè што треба да сторат е да приложат доказ на граница. Грузија е првата земја што целосно ги отстрани ограничувањата за влез за вакцинирани патници – без тестирање пред поаѓање, тестирање за пристигнување и карантин.

Романија

Романија исто така објави дека патниците кои ги примиле двете дози на вакцина за коронавирус нема да мора да бидат ставени во карантин по пристигнувањето. Ова ги вклучува патниците кои доаѓаат од земји со висок епидемиолошки ризик. Ќе ви требаат најмалку 10 дена од втората доза пред да можете да влезете во Романија.

Исланд

Според исландските власти, сите оние кои презентираат важечки меѓународен сертификат за вакцинација се изземени од условите за тестирање и карантин.

Кипар

Кипар стана првата земја-членка на ЕУ што во декември објави дека планира да ги укине условите за влез како што се тестирање и карантин. Сепак, планот на владата не треба да стапи на сила до март.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.