Малото селце во централна Италија, Кастелучио, привлекува илјадници туристи секоја година.

Ова италијанско село, сместено на 170 километри североисточно од Рим, е рај за вљубениците во цвеќе затоа што е опколено со недогледни полиња цвеќе.

Од шарени орхидеи до жолти лалиња и црвени булки, Кастелучио секоја година пречекува илјадници туристи кои доаѓаат да ја видат шареноликата убавина и да се фотографираат.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.