Еден хрватски угостител на првата страна на менито од ресторанот навел се што треба да плати, сите даноци и придонеси, па на своето мени од ресторанот напишал „мала земја со големи даноци“.

Хрватска е земја која има најмногу даноци во ЕУ.

„ДДВ 25 проценти

Потрошувачка 3

Данок на доход 36 проценти

Пензиски придонес од 15 проценти

Придонес кон здравјето 16,5 проценти

Придонес за Regos 5 проценти“ напиша тој.

Фотографија од неговиот ценовник е објавена на Фејсбук, па следеа многу коментари.

„Ова е само почеток на списокот… вистината е полоша“, гласел еден од коментарите.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.