Откако започна да ги олеснува рестриктивните мерки на 4 мај, Грција утре ќе отвори 515 плажи за да се подготви за туристичката сезона за време на пандемијата на коронавирус.

Голем број на рестриктивни мерки ќе се применуваат на плажите.

Поради препораката за физичка дистанца, на 1.000 квадратни метри ќе бидат дозволени 40 посетители, забрането ќе биде служење алкохол, како спортски активности.

Растојанието помеѓу чадорите ќе биде четири метри, нема да има маси во рестораните и баровите, но гостите ќе можат да купуваат храна и пијалоци од шанковите и да ги консумираат на нивните лежалки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.