Лустери, вазни, излози – и вратата која води кон апартманот во кој некогаш спиел поранешниот американски претседател Херберт Хувер, од викендот се на аукција околу 15.000 парчиња мебел од познатиот Валдорф Асторија Њујорк.

Ова се уникатни предмети од легендарниот хотел, се вели во пораката на американската аукциска куќа „Камински“.

Мебелот во моментов е изложен во празниот трговски центар во близина на Бостон. Аукцијата ќе трае до 15 ноември.

Валдорф Асторија Њујорк било местото за луксузно дружење на холивудските sвезди, уметници и врвни политичари од неговото отворање во 1931 година. Во 2014 година, ланецот хотели Хилтон го продаде својот удел на кинеската компанија за осгигурување „Анбанг Осигурување“ за 1,95 милијарди долари.

Иако беше најавено големо реновирање. Договорот беше контроверзен: редовните и официјалните гости останаа настрана, верувајќи му на новиот сопственик. Две години подоцна, Анбанг го затвори Валдорф. Од друга страна, за време на масовното реновирање, половина од собите се пренаменија во станови за милионери.

За Анбанг, Валдорф беше дел од глобалната експанзија на кредити што тргна наопаку. Во 2017 година, Ву Сјаохуи, основач и претседател, беше уапсен и подоцна осуден на 18 години затвор за измама. Владата на Пекинг го разби Анбанг и продаде 15 хотели. Валдорф е еден од последните преостанати артикли.

Една од најспектакуларните предмети на аукцијата е мебелот од просторијата во која Херберт Хувер трајно живеел во 40-тите години на минатиот век – вклучително и влезната врата со проценета вредност од 200 до 300 долари. Се вели дека тепих од собата што го користел поранешниот британски премиер Винстон Черчил достигнува цена од 2.500 до 3.500 американски долари. Најскапа ставка е маслена слика од просторијата во која спиела актерката Елизабет Тејлор, а се проценува на 8.000 до 12.000 долари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.