Периодов се забележани повеќе медузи во водите на Егејското Море. Туристите посочуваат дека во изминативе неколку дена во водите близу крајбрежјето има премногу медузи, што го прави непријатен нивниот годишен одмор. Неи Пори и Паралија се едни од туристичките места, во кои летувалците се соочуваат со проблем поради медузите.

Вчера едно девојче исписка додека беше во водата, ја допрела.Потоа ја извадоа медузата надвор…голема беше… – коментират туристите на социјалните мрежи.
Според она што може да се прочита од туристите кои се моментално во Грција, краците засега се чисти. Главно медузите се сконцентрирани кај Лептокарија, Олимпик Бич, Паралија…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.