Порталот „Трипедвајзор“ (TripAdvisor) состави список од десетте најдобри плажи на Халкидики.

Од Ситонија, вториот крак, на топ-10 листата се најдоа плажите Трани Амудија, Калогрија, Торони, Кариди, Сарти, Каламици, Лагомандра и Платаници.

Следи плажата Посиди, којашто се наоѓа на Касандра, на 70 км јужно од Полигирос, главниот град на Халкидики. На списокот, од плажите на првиот краксе најде и плажата во Калитеа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.