Истражувањето Annual Demographia International Housing Affordability Survey покажа кои се најскапите градови за живот. Во истражувањето беа опфатени 309 пазари за недвижности (од кои 92 со популација над 1 милион жители) во Австралија, Канада, Хонгконг, Ирска, Нов Зеланд, Сингапур, Обединетото Кралство и во САД.

Изборот е направен врз основа на податоци од третиот квартал од 2018 година и тоа со споредба на просечната цена на куќите и становите и просечните месечни примања по домаќинство. Најскапите пазари се во Австралија, Нов Зеланд и во Кина.

1. Хонг Конг

2. Ванкувер

3. Сиднеј

4. Мелбурн

5. Санта Круз

6. Сан Хозе

7. Лос Анџелес

8. Тауранга

9. Оукленд

10. Сан Франциско

Дел од овие градови беа на листата најскапи за живот и во 2018 година.

Главниот град на Ангола, Луанда беше најскап во 2017 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.