Бугати“ одамна нема претставено нов модел бидејќи работи на производство и испорака на постоечки модели. „Чентодиеци“ почна да се испорачува до купувачите минатата недела, откако сложената програма за развој беше завршена во мај, а во меѓувреме, „Бугати“ на настанот „Топ Маркез“ во Монако покажа специјална верзија на „Широн“.

Уникатниот хиперавтомобил сега се приближува кон крајот на својот животен циклус, а особено внимание добија најновите примероци на „Широн“ и „Широн спорт“ за Европа. Специјалната верзија се вика „Бугати широн л’Ебе“, а компанијата одлучи да произведе само три возила. Тие ѝ оддаваат почит на ќерката на основачот на компанијата, Еторе Бугати, која е негово најстаро дете.

Специјалната верзија е украсена со сини мотиви и златни украсни линии, решетките на ладилникот и деловите на хаубата, а бандажите се направени во слична нијанса. Шемата на бои на панелите на вратите на возачот и совозачот е спротивна.

Овој посебен модел возила дефинитивно ќе има посебно место во каталогот на „Бугати“, како „лебедова песна“ за „Широн“ во Европа.

Стандарднитте „Широн“ се веќе испорачани, а последниот „Широн спорт“ ќе биде испорачан на купувачот до крајот на месецов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.