Малиот американски град, Грин Бенк, стана рај за луѓето што бегаат од дигиталната ера, се наведува во репортажа на „Еуроњуз.травел“.

Градот во Западна Вирџинија е дом на опсерваторијата на Грин Бенк, стара шест децении, која бара целосна радио тишина за да може да нурне длабоко во вселената.

Поради тоа, услугите и употребата на мобилни телефони во Грин Бенк се речиси целосно забранети.

Со доаѓањето овде и можноста да се оддалечите од интернетот, се случува одредено чистење, што ви дава време да го исчистите умот – вели Ивон Валех, 59-годишна сопственичка на продавница за подароци, која се преселила во градот пред шест години.

За да ја заштити работата на опсерваторијата, но и операциите на блиската шпионска инсталација, американската влада ја создаде Националната радио тивка зона во 1958 година.

Оваа зона наметнува ограничувања за радио бранови направени од луѓе на површина од 13.000 квадратни милји околу Грин Бенк. Овие ограничувања вклучуваат сигнали за мобилни телефони и ВиФи рутери.

Потивка зона

Туристичките службеници од државата Западна Вирџинија ја промовираат областа, која е дом на помалку од 200 луѓе, како „крајна дигитална детоксикација“.

Во денешниот свет каде што никогаш не можеме да поминеме повеќе од една или две минути без да го слушнеме звучниот сигнал или зуењето на технолошки уред, ова е местото каде што можете да отидете за да се извлечете од сето тоа – вели Челзи Руби, државна секретарка за туризам во Западна Вирџинија.

Ова е сосема надсвор од вообичаеното за земја како САД, каде што 85 проценти од возрасните имаат паметен телефон, а речиси третина од луѓето велат дека се „скоро постојано“ онлајн.

Посетувате, слушате други луѓе. Мислам дека е прекрасно. Мислам дека повеќе луѓе треба да го направат тоа – вели Ненси Шоуалтер, 78-годишна туристка од Индијана, која е во посета на опсерваторијата.

Но, не се согласуваат сите.

Жителот на Грин Бенк, Патрик Колман (69), тврди дека недостигот на мобилни услуги е опасен и треба да му се стави крај.

На луѓето што живеат во оваа област им е забранета „безбедна мрежа“ – вели сопственикот на мотел, наведувајќи ги како пример сообраќајните несреќи во оддалечените области што „би можеле да ги остават луѓето заглавени“.

Услугите за мобилни телефони се достапни во блискиот скијачки центар „Сноушу“, кој привлекува илјадници туристи во текот на зимските месеци.

Поради тоа, вредностите на имотите во околната област „Покахонтас“ во изминатата деценија се зголемиле тројно од националната стапка.

Можеби тие многу сакаат да добијат „Волмарт“ и „Крогер“ токму овде и сите работи на кои се навикнати во животот. Но, не знам дали целиот свет мора да биде таков – вели за приливот на надворешни лица, долгогодишниот локалец Џорџ Дијке, кој води коњички клуб.

Но, како и многу нови жители во Грин Бенк, Нед Догерти дошол во градот затоа што бил заинтригиран од неговиот помалку поврзан со светот начин на живот.

Дојдов овде со надеж за помирна зона, место без ВиФи. Сите посакуваат ова да беше Шангри-ла на тишината – вели 38-годишниот наставник.

Сепак, тој вели дека постои подиректен и полесен начин да се воспостави контрола врз дигиталниот живот, доколку за тоа има желба кај луѓето.

Не морам да го користам телефонот, без разлика каде живеам. Ако сакам да го исклучам, морам да го сторам тоа сам. И мислам дека сите знаеме дека треба тоа да го направиме понекогаш – порачува Догерти .

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.