Интензивниот топлотен бран се очекува во Грција да се задржи до среда 10.07. кога се очекува значаен пад на температурите.

Во среда на Халкидики се очекува температурите да паднат на 29 степени Целзиусови.

Во четврток на Халкидики се очекува максимална дневна температура од 24 степени, со многу облаци и дождови.

Таквото време се очекува до сабота, а во сабота ќе биде облачно со многу обилни врнежи, грмежи и температура до 28 степени. Можно е временските неприлики да ги зафатат и Скијатос и Скопелос.

Во северот од Грција ваквото време ќе се задржи до следниот вторник.

Во останатиот дел од Грција ќе биде сончево и топло.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.