Асоцијацијата на угостители на Грција денеска објави дека од 1 мај грчкиот специјалитет поскапува за 15 отсто.

Поскапувањето доаѓа поради зголемената цена на месото за 30 отсто од 1 март, што угостителите веќе не можат да ја следат со сегашните цени.

Цената на една гиро пита од 1 мај, кога почнува и туристичката сезона во Грција, ќе биде 3 евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.