Јавното претпријатие за управување со морските добра на Црна Гора воведе неколку нови правила за користењето на плажите на црногорското приморје, кои одат во корист на посетителите и туристите.

Од годинава сите лежалки и чадори на јавните плажи под закуп, нема да се наплаќаат после 17 часот. Според директорот на претпријатието, непристојно е да се наплаќа полна цена на користење доколку некој доаѓа попладне.

Во Правилникот за уредување на капалиштата и плажите, се воведе и точка за задолжително поставување на информативни табли на секоја плажа. На нив ќе биде истакнато кое е работното време на плажата, цената на лежалките и чадорите, квалитетот на водата (кој ќе се мери секој 7-10 дена) и типот на плажата: јавна, хотелска, нудистичка, отворена за миленици…

Имено, покрај јавните и хотелски плажи, во понудата на Црна Гора од годинава ќе има и 12 тематски плажи, наменети, на пример, за заљубени двојки, млади желни за забава, нудисти или гости со миленици.

Уште од лани, влезот на црногорските плажи е бесплатен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.