Сè поголеми поскапувања се забележуваат низ хрватските маркети, но нов удар доаѓа и од слаткарниците, пренесува „Слободна Далмација“, чии репортери прошетаа по крајбрежјето за да ги проверат овогодинешните цени на сладоледите.

Верувале или не, топка сладолед поевтина од 80 денари во Хрватска не може да се најде. Цените се движат од 80 до 120 денари за едно топче, а рекордот го има Сплит каде платиле 130 денари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.