Компанијата Интернационал СОС, која се занимава со здравствени и безбедносни услуги, ја објави годишната листа на најризични дестинации за патувања за 2021 година.

Списокот се составува секоја година врз основа на безбедносните и здравствените ризици, а оваа година особено се разгледуваше ризикот од инфекција со вирусот корона. Мапата вели дека најопасните места за посета во 2021 година се Либија, Сирија, Ирак и Централноафриканската Република. Африканските и земјите од Блискиот исток беа оценети како земји со најголем безбедносен ризик. Меѓу нив најмногу се истакнуваат Авганистан, Либија, Ирак, Сирија, Мали, Јужен Судан и Сомалија.

Од друга страна, на списокот на земји со најголем ризик по здравјето се сметаат Либија, Јужен Судан, Сомалија, Венецуела, Сирија, Ирак, Авганистан и Јемен. Овие земји завршија на неславната листа поради политичко и социјално насилство, како и проблеми во обезбедувањето соодветна медицинска нега. Здравствените и безбедносните ризици се најниски во западните земји, но Меѓународниот СОС посочува дека може да има промени во списокот заради пандемијата на коронарниот вирус, чијшто понатамошен тек не може точно да се предвиди.

Скандинавија е меѓу земјите со најмал безбедносен ризик, како и Кина, додека Велика Британија е рангирана како „земја со умерен ризик“ кога станува збор за епидемијата на вирусот корона. Нов Зеланд, Танзанија и Никарагва се рангирани како земји со најмал ризик од инфекција со коронавирус.

Список на земји со екстремен безбедносен ризик:

Сирија
Ирак
Јемен
Сомалија
Јужен Судан
Леа
Република Централна Африка
Мали
Авганистан
Доњецк и Луганск во Украина

Земји со многу висок ризик по здравјето:

Нигерија
Либија
Јемен
Ирак
Авганистан
Северна Кореа
Гвинеа
Венецуела
Буркина Фасо
Сиера Леоне
Гвинеа-Бисао
Либерија
Република Централна Африка
Еритреја
Хаити

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.