Бајкалското Езеро, се наоѓа во Русија, на границата на регионот Иркутск и Бурјатија. Езерото е големо и древно езеро во планините на Сибир, северно од монголската граница. Тоа е најдлабокото езеро во светот и најголемиот природен резервоар со свежа вода.

Во зима езерото замрзнува, освен мала лента долга 15-20 километри. До крајот на зимата, мразот достигнува дебелина до 1 метар, а во областите на заливот до 1,5-2 метри.

Поради екстремниот студ во зима, може да се формираат пукнатини и да го скршат мразот на посебни полиња. Овие пукнатини се долги 10-30 км и широки 2-3 метри. Тие се придружени со силно пукање што звучи како гром или топовски истрели.  Благодарение на пукнатините во мразот, рибите во езерото не умираат од недостаток на кислород.

Бајкалскиот мраз е многу проѕирен, а сончевата светлина „протекува“ низ него, па планктонските алги брзо растат во водата, ослободувајќи кислород. По должината на брегот на Бајкалот може да се видат ледени пештери и ледени прскања во зима. Овде популарни се лизгањето на мраз и санкањето со кучиња.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.