На комуналното претпријатие на хрватскиот остров Крк „Вецла“ му е овозможено да воведе систем за наплата на тушевите на јавните плажи, пренесува „Нови лист“. На овонеделната седница членовите на Градскиот совет на градот Крк расправале за предлогот на Одлуката за давање согласност на Општите услови за давање на услугата користење на јавни туш кабини на градските плажи.

Таа одлука и овозможи на компанијата „Вецла“ да воведе систем за наплата на тушеви на јавните плажи, по цена од 20 центи за половина минута туширање, пренесува хрватски „Индекс“.

Како што изјави пред советниците директорот на „Вецла“ Данко Милониќ, летово во колекторските системи ќе бидат вклучени шест тушеви на градските базени. Како единствена и ексклузивна причина за враќање на наплатата, тој го наведе големиот скок на потрошувачката на вода.

Туш кабините сега ќе бидат опремени со уреди кои секоја нивна употреба ја регистрираат кај надлежните институции, а наплатата нема финансиски или профитабилен мотив, туку само желба да се намали непотребната и неконтролирана потрошувачка на вода, а со тоа и да се загрози животната средина, рече Милониќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.