Kомпанијата за хотелиерство „Мериот интернешнл“ се соочува со тужба во Лондон поради масовна злоупотреба на личните податоци што ги обелодени хотелската групација во 2018 година.

Судската постапка е предводена од основачот на технологија и консултантски услуги за медиуми, Голема револуција „Big Revolution“, Мартин Брајант во име на англиски и велшки гостински престојувачи.

Се надевам дека овој случај ќе ја подигне свеста за вредноста на нашите лични податоци и ќе резултира во фер компензација … и ќе им служи како пример на другите сопственици на податоци дека и тие мораат да ги чуваат одговорно нашите податоци, изјави Брајант.

Во ноември 2018 година, Мериот објави дека во нивната база на податоци за резервација на гости во Старвуд пристапувале од неовластени страни од 2014 година и ги откриле личните податоци на клиентите изложувајќи ги на злоупотреба, вклучувајќи имиња, адреси, броеви на платежни картички, итн. Хотелскиот ланец забележа дека околу 500 милиони гости биле погодени од сајбер нападот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.