Грчкиот опсерваториум за биодиверзитет создаде мапа со која летувањето во Грција може да биде уште побезбедно, бидејжи преку неа имате преглед точно каде се појавиле медузи.

Мапата константно се ажурира и им дозволува на корисниците да учествуваат во нејзиното оформување, доколку некаде виделе медуза.

Мапата може да ја погледнете ТУКА.

Грците предупредуваат и замолуваат да не ги вадите медузите од морето и на тој начин да ги убивате.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.