Доколку одлучите да летувате во Грција, за да поминете безболно, добро е да знаете на кои плажи и во кои летувалишта се појавуваат медузи.

За таа цел изработена е мапа која покажува во кое време од годината каде има медузи. Мапата константно се ажурира и им дозволува на корисниците да учествуваат во нејзиното оформување, доколку некаде виделе медуза. Затоа нека не ве буни тоа што мапата се вика Медузи 2018.

Мапата може да ја погледнете ТУКА,

Грците предупредуваат и замолуваат да не ги вадите медузите од морето, зашто на тој начин ги убивате.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.