На улица, среде турската Кападокија оставени се 12 македонски државјани од Виница, Струмица, Прилеп и од Скопје, откако уплатиле по повеќе од 600 евра по човек за велигденска тура со балони во оваа светска туристичка дестинација, дознава „Телевизија 24“.

Преспале само една вечер, зашто од хотелот ги известиле дека само за толку им е уплатено, иако турата требало да им трае четири дена. Аранжманот, според претставникот на заглавените туристи, Зоран Ефремов, бил во организација на туристичката агенција „Орфеј“.

Според него, газдата на „Орфеј“ прво им одговарал на телефонските повици, но, по неколкуте разговори кои ги имале, тој го исклучил мобилниот телефон и сега е недостапен за патниците.

Целата сторија на  „Телевизија 24“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.