Според една студија објавена во Journal of Happiness Studies, идеалниот годишен одмор треба да трае 8 дена.

Осумдневниот одмор доволен за да се распакувате, сместите, навикнете на промена и да се релаксирате. После тој период, позитивните ефекти стануваат помалку видливи.

Научниците заклучиле дека е потребно да помине некое време за да се навикнете на одмор после стресен и тежок период на работа.

По осумдневниот одмор, подобро спиете, слободни сте од стрес и генерално се чувствувате поенергично кога ќе се вратите дома.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.