За само 15 години, полуостровот Истра во Хрватска стана еден од најдобрите светски производители на маслиново масло, украсен со врвни награди во индустријата.

Во 2020 година, Истра ја доби наградата за најдобар регион во светот на водичот Флос Олеј за екстра девствено маслиново масло, 6-та година по ред.

Пред 15-тина години практично немаше производители на флаширано маслиново масло во Истра и немаше стручна проверка на неговиот квалитет, рече Денис Ивошевиќ од Туристичкиот одбор на Истра.

Се проценува дека на Истра има околу 70 мали производители.

Сега Истра стана регион каде доаѓаат гости затоа што знаат какво маслиново масло можат да купат, вели Флос Олеј

Квалитетот на маслото се базира на работата на малите семејни производители.

Берењето маслинки се извршува рачно, тие веднаш се обработуваат и произведената количина е релативно мала, вели Мирослав Плисо, адвокат кој го започнал својот мал бизнис со маслиново масло пред околу 20 години.

Вели дека фокусот на квалитетно производство и наградите во индустријата ја ставаат Истра на картата за туристи кои бараат добра локална гастрономија. Тој рече дека неговото производство е околу 2.000 литри врвно маслиново масло годишно.

Цената на нашата нафта е доста висока во споредба со цената на просечно квалитетно масло кое чини околу 100-120 куни (16 американски долари) за литар. Ние го пакуваме маслото во количина од 0,25 литри, а цената на литар е околу 600 куни, рече тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.