Хонконшкиот забавен парк „Дизниленд“ соопшти во понеделникот дека ќе затвори привремено, поради новите загрижености за коронавирус во кинескиот автономен регион. Најавата доаѓа помалку од еден месец откако паркот беше отворен на 18 јуни.

Како што се бара од владата и здравствените власти во согласност со напорите за превенција што се одвиваат низ Хонг Конг, паркот на Хонг Конг Дизниленд ќе биде привремено затворен од 15 јули, се вели во изјавата на Дизни.

Претходно истиот ден, извршниот директор на Хонг Конг, Кери Лам, изјави дека градот ќе ја намали границата на групни собири од 50 на 4 лица, откако 52 нови случаи на Ковид-19 биле пријавени во претходните 24 часа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.