Мултимилионер доби една од најголемите казни за пребрзо возење во Финска и мора да плати 121.000 евра за возење со 30 км/ч над лимитот, каде казните се пресметуваат како процент од приходот на прекршителот, пишува Гардијан.

„Навистина жалам за тоа“, изјави Андерс Виклоф (76) за Nya Aland, главниот весник за островите Аланд, автономен фински регион во Балтичкото Море.

„Само што почнав да успорувам, но претпоставувам дека тоа не се случи доволно брзо“, рече тој.

Виклоф, претседател и основач на холдинг-компанијата за 350 милиони евра годишно, рече дека ограничувањето на брзината „наеднаш“ се променило од 70 км/ч на 50 кога бил фотографиран како вози 82 км/ч.

Како што е вообичаено во нордискиот регион, казните за сообраќајни прекршоци во Финска се засноваат на сериозноста на прекршокот и приходите на прекршителот, кои полицијата може веднаш да ги провери со поврзување на нивните паметни телефони со централната база на податоци на даночните обврзници.

Според финскиот систем, „дневната парична казна“ се пресметува врз основа на дневниот расположлив приход на сторителот, кој генерално се смета за половина од неговиот дневен нето приход. Колку повеќе возачот ја надминува границата, толку е поголем бројот на дневни казни.

Тоа што Виклоф претходно беше казнет двапати поради пребрзо возење беше отежната околност. Му е одземена и возачката дозвола на 10 дена.

Според Гардијан, се верува дека Швајцарија, која користи сличен систем заснован на приходи, ја изрече најголемата сообраќајна казна досега: 3.600 франци дневно за 300 дена, или околу 1,1 милион евра, за шведски возач фатен вози 290 километри. /h помеѓу Берн и Лозана.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.