Магазинот „Тајм“ ја вклучи Будимпешта на листата на препорачани дестинации за 2023 година објавена денеска, објави агенцијата МТИ.

Неделникот наведува дека годинава главниот град на Унгарија одбележува 150 години од обединувањето на Будим, Пешта и Обуд, три поранешни населби покрај Дунав.

Тој забележува дека мостот на синџирот повторно ќе се отвори за пешаците наесен по повеќе од две години реновирање и дека учесниците на маратонот во Будимпешта ќе трчаат покрај и под мостот во октомври.

Меѓу другите програми наесен, Тајм наведува јубилеен концерт на отворено што ќе се одржи на плоштадот на хероите, натпревар за торти во Будимпешта и нова изложба за идентитетот на унгарската престолнина во Историскиот музеј во Будимпешта.

Најавено е и отворањето на сосема нов Етнографски музеј, Куќа на унгарската музика, дизајнирана од јапонскиот архитект Су Фуџимото и Унгарската државна опера, по проектот за реновирање завршен минатата година, објави унгарската агенција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.