Бројот на странски туристи во Шпанија падна за 76 проценти во август во споредба со претходната година.

Во првите осум месеци од годинава, само 15,7 милиони луѓе ја посетиле популарната дестинација за одмор, односно 73 проценти помалку отколку во истиот период минатата година, објави националниот завод за статистика.

Само во август, туристите потрошиле 79 проценти помалку од годината претходно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.