Единствената приватната плажа во Аруба е иделана локација за летнен одмор со тиркизно сино море, прекрасен бел песок, а најпозната е по тоа што нуди дружење со егзотични птици. Оваа плажа е една од најпосетените туристички атракции на островот бидејќи таму гостите освен тоа што можат да се капат и сончаат, можат и да уживаат во друштвото на егзотичните фламингоси кои се шетаат по плажата, а се толку питоми што сами им приоѓаат на луѓето кои слободно можат да ги хранат.

Всушност тие и се главниот „мамец“ за туристите на оваа плажа, каде доколку не сте гости во хотелот, за влез ќе треба да платие нешто помалку од 100 евра. Сепак, оние кои веќе се нашле на егзотичната Аруба, не ја пропуштаат можноста да монат еден ден на неа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.