Австрија ќе ги отвори своите скијачки патеки во претстојната зимска сезона, но со одредени ограничувања за љубителите на зимските спортови.

Операторите со жичари можат да примаат само луѓе кои можат да обезбедат докази дека се вакцинирани или тестирани за коронавирус или дека се опоравиле од Ковид-19, објави владата во Виена во понеделникот.

Иако ски -лифтовите нема да треба да обрнат внимание на физичкото растојание и ограничувањата на капацитетот, патниците ќе треба да носат маска за лице FFP2.

Убедена сум дека со овие рамковни услови, во нашата земја ќе биде можна безгрижна и безбедна зимска сезона, рече министерката за туризам Елизабет Кестингер.

Меѓутоа, ако се зголеми бројот на пациенти со коронавирус во единиците за интензивна нега, тие правила ќе бидат построги, рече владата.

Во моментов, околу 200 пациенти со ковид се третираат во одделите за интензивна нега во Австрија. Кога тој број ќе се искачи на 300, на невакцинираните луѓе ќе им биде забрането да ги посетуваат скијачките објекти, изјави министерот за здравство Волфганг Мекштајн.

Штом бројот на пациенти на интензивна нега достигне 400, невакцинираните ќе мора да покажат негативен резултат на ПЦР тест за пристап до жичари, ресторани и хотели, бидејќи брзите тестови за антиген повеќе нема да бидат прифатени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.