Повеќе од 15 семејства од Скопје барале сместување во еден хотел на Пелистер за време на продолжениот викенд, кога е во сила полицискиот час во главниот град и околината.

Сепак, на социјалните мрежи има реакции дека поголем дел од главниот град барале сместување по сместувачките капацитети низ земјава, каде што нема целосен полициски час. Тие стравуваат дека истото сценарио било и во Италија, во Милано, а потоа се случило да има голем број на заразени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.