Општините Подградец, Охрид и Струга ќе соработуваат и во текот на оваа туристичка сезона, објави Ора њуз, во прилогот под наслов „Едно езеро, две држави, три општини/ Охридско Езеро, туризмот се развива во Подградец, Струга, Охрид”.

-Соработката се чини ќе биде поголема годинава и поради договорот на туристичките оператори за продолжување на деновите на престој во овој прекуграничен регион, наведува телевизијата.

Илир Џаколи, градоначалник на Поградец, вели дека соработка меѓу општините е неопходна.

– Се трудиме туризмот да го развиеме не само во рамки на округот,  туку и во регионални размери, вклучувајќи ги Струга и Охрид, додава тој.

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко,  е со став дека општината има должност да ги заврши проектите кои се во служба на туризмот а потоа туристичките оператори се тие кои го развиваат туризмот во оваа област.

– Во однос на сместувањето, создадена е потребната инфраструктура. Ние не можеме да ги упатуваме луѓето да ги посетат градовите, изјавил Мерко.

Телевизијата наведува дека  годинава, за разлика од претходните, туристичките агенции од Охрид и Струга склучиле договори со повеќе туристички оператори од албанска страна, кои работат главно во Тушемиште.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.