На крајот на секоја календарска година, Институтот Пантоне претставува боја што ќе ја обележи целата наредна година. По „класичното сино“ што владееше во текот на 2020 година, следната година ќе заблескаат две бои.

Две децении, светски познатиот институт објавува трендови во боја кои директно влијаат на сферите на модата, дизајнот, но и на бројни други индустрии. По втор пат во историјата, Пантоне избра две бои – официјално именувани како „PANTONE 13-0647 Illuminating“ и „PANTONE 17-5104 Ultimate Grey“.

Овие навидум неповрзани бои, сепак, не се избираат по случаен избор. По бурната 2020 година, Пантоне избра комбинација на сиво и светло жолто што носат порака за безбедност и надеж.

Смирувачкиот тон на сивиот „Ultimate Grey“ потсетува на бетонски темели и мирни плажи со камчиња, додека интензивното жолто Illuminating го предизвикува топлото сонце, освежувајќи залак кисел лимон и позитивна енергија.

Бојата на годината е внимателно избрана со проучување на различни сфери на животот, од поп-културата, модата, дизајнот и многу други, но исто така и под влијание на настаните што влијаат на целата планета – како што е моменталната пандемија.

И во 2016 година, кога за првпат беа избрани двете бои, тековните настани во светот се рефлектираа во изборот. Затоа, како одговор на тогаш актуелното прашање за родовиот идентитет, „Роуз кварц“ и „Ведрина“ беа прогласени за боја на годината, односно светли, пастелни нијанси на розова и сина боја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.