Ретко кој успева да им одолее на газираните сокови, слатките и грицките. Сепак, неодоливиот вкус на овие намирници не ѝ е најсоодветен сојузник на витата линија, но и на здравјето. Според тоа, тие се најголеми причинители за појава на целулит и масни наслаги.

За да ја намалите нивната видливост, може да ви помогне еден напиток. Тој содржи доволно витамини и минерало кои се потребни на организмот, а според тоа ќе се намалат и мастите.

Состојки:

1 исцеден лимон

диња со средна величина

сол

малку свеж мелен бибер

1/3 лажици изрендано морско оревче

мала низа исечкан целер

2 лажици овесни снегулки

мала шолја свеж сок од јаболка

2 чешниња лук

Дињата ја сечкате на коцки, а потоа ги ставате сите состојки во блендер, освен овесните снегулки. Кога ќе добиете хомогена смеса, доставете ги и овесните снегулки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.