Природното негување стана приоритет во 2000-тите. Сода бикарбоната отсекогаш била приоритет, но кога ќе додадете рицинусово масло во неа – имате моќно мешање. Постојат одредени здравствени проблеми кои можат успешно да се третираат со комбинација на рицинусово масло и сода бикарбона:

Алергиски осип

Измешајте 3 лажици сода бикарбона и 1 лажица рицинусово масло и нанесете ја оваа смеса на вашето тело неколку минути пред туширање. Исплакнете го телото под млак туш. Алергискиот осип ќе исчезне.

Габи

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и 1 лажица сода бикарбона. Нанесете ја оваа смеса на погодената област и оставете ја половина час, а потоа исплакнете и исушете ја кожата.

Истиот рецепт може да се користи за модринки и крварење, како и за ублажување на болката во колената.

Иритација на очите

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и половина лажичка сода бикарбона. Нанесете на очниот капак и оставете да делува 20 минути. Исплакнете со вода. Оваа мешавина ќе ја смири иритацијата на очите, но и ќе ги избрише темните кругови околу очите.

Катаракта

Нанесете рицинусово масло на очите секој ден пред спиење.

Подмладување на кожата

Измешајте 1 лажица рицинусово масло и една лажица сода бикарбона. Масирајте ја кожата со оваа смеса околу 3 минути, а потоа исплакнете ја темелно.

Оваа мешавина се користи и за смирување на секаква иритација на кожата, како што се убоди од комарци и инсекти, за подмладување на кожата на вратот и за отстранување на папиломите од кожата. Доколку сакате подобар ефект, втријте ја смесата и оставете да делува 20 минути, а потоа измијте ја со млака вода.

Направете го сето ова пред спиење, бидејќи рицинусовото масло и сонцето никогаш не одат заедно.

Спречете го растот на брадавиците на кожата така што ќе ја нанесете оваа смеса и ќе ја завиткате брадавицата преку ноќ. Наутро отстранете го завојот и исплакнете ја кожата. Повторете го ова неколку ноќи по ред.

Болка во грбот

Измешајте сода бикарбона и рицинусово масло и нанесете ја смесата на долниот дел од грбот. Болката наскоро ќе исчезне.

Болка во увото

Капнете неколку капки рицинусово масло и болката ќе престане.

Губење на косата

Нанесете рицинусово масло на скалпот и масирајте пет минути. После тоа, измијте ја косата нормално.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.