Том Форд одлучи да ја откаже својата ревија во Њујорк, која беше закажана за 16 февруари во 20 часот, поради Ковид-19.

Компанијата соопшти дека поради појавата на Ковид-19 во текот на изминатите неколку недели во ателјето и дизајнерското студио во Лос Анџелес, како и неодамнешните затворања во нивните фабрики во Италија, колекцијата на Том Форд нема да биде подготвена за прикажување во Њујорк како што првично беше планирано.

Ревијата на Форд се очекуваше да биде последна време на Модната недела, што ќе трае од 11 до 16 февруари.

Неверојатно сум разочаран што не можам да презентирам ревија за време на Модната недела во Њујорк, бидејќи силно чувствувам дека презентацијата во живо е најдобриот начин да се пренесе јасна порака за сезоната“, рече Форд. „Се обидовме да избегнеме откажување на нашата ревија во Њујорк, но на крајот се соочивме со тажниот факт дека едноставно нема да имаме завршена колекција на време за Модната недела во Њујорк“.

Наместо ревија во живо, сликите од колекцијата за есен 2022 година ќе бидат дигитално објавени на подоцнежен датум, а времето ќе биде објавено во неделите што доаѓаат, соопшти компанијата.

Форд е претседател на Советот на модни дизајнери на Америка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.