Францускиот моден креатор Пјер Карден почина на 98-годишна возраст, јави дописникот на МИА.

Францускиот моден дизајнер Пјер Карден е мртов, објави неговото семејство во вторникот (29 декември). Визионерски стилист и пионер во модата подготвена за носење почина изутринава во Американската болница во Нејли, западно од Париз, на 98-годишна возраст.

Пјер Карден е еден од најпознатите во светот француски модни креатори.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.