Францускиот моден креатор Емануел Унгаро почина во Париз, во 86-та година од животот, соопшти неговото семејство.

Унгаро, еден од најпродуктивните креатори, роден е во Франција, но по потекло е од Италија.

Тој беше во брак со Лаура Бернабеи, со која ја доби ќерката Косима.

Погребот ќе биде утре во Париз.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.