Мексиканката Ванеса Понсе де Леон (26) е избрана за Мис на светот за 2018 година.

На новата Мис на светот круната и ја предаде минатогодишната победничка, Индијката Мануши Чилар.

Мис на свет 2018 (фото: Ројтерс)

За прва придружничка е избрана претставничката на Тајланд, а за втора убавицата од Уганда.

Мис на свет 2018 (фото: Ројтерс)

На изборот за Мис на светот, одржан во градот Санја во Кина, учествуваа 118 кандидатки.

Мис на свет 2018 (фото: Ројтерс)
Мис на свет 2018 (фото: Ројтерс)


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.