Како што пренесуваат светските медиуми Карл Лагерфелд починал од рак на панкреас.

„Дејли мејл“ пренесува дека Лагерфелд никогаш не говорел за болеста и дека со неа се борел „лавоввски и во тишина“.

Се занимавал со спорт, се хранел здраво и со големо неверување ја примил веста дека дека боледува од рак на панкреас.

Поради болест тој ги пропушти последните две ревии на модната куќа „Шанел“ каде што беше креативен директор.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.