Политичари, уметници, директори на институции, филмаџии беа синоќа на затворањето на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола.

За овие осум дена, на пет локации беа прикажани 128 филмски наслови создадени од филмски уметници од над 50 земји.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.