Ѓаволските усни се вистински хит на интернет. Овој тренд на разубавување, ако може така да го наречеме, подразбира вбризгување филери во усните така што се создава благ бран преку усните.

На социјалните мрежи се појавија фотографии од вакви усни, но многумина не се убедени дека станува збор за вистински изглед, туку дека е фотомонтажа. Многу ги оценија како неприродни и опасни, пишува „Дејли стар“.

Експертот за убавина Ниам Холмс истакнува дека станува збор за еден од најлошите козметички зафати воопшто. Ваквиот начин на „средување“ на усните доведува до тоа усните да бидат искривени во некој чуден облик и тоа со години.

Овој тренд е погрешен на многу начини. Ѓаволски усни? Изгледаат неприродно и смешно. Без разлика дали станува збор за филери или тетоважи, ужасно е. Првпат кога ги видов мислев дека станува збор за шега или за фотошоп, но сега гледам дека не е така, рече Холмс.

 

View this post on Instagram

 

This trend is WRONG on all levels .. devil lips!? It looks unnatural and ridiculous. The clue is in the title really .. it is unnecessary disfigurement! Wether it is tattooing and/or filler .. it looks terrible. I thought it was photoshop and a joke for Halloween when I first saw it but apparently not. 🤷🏽‍♀️ Please don’t be naive and follow silly trends like this. You will not be able to reverse it easily and go back to your natural lips if at all. Your lip border will be distorted and it won’t wear off evenly so you will have frilly lips for years to come. There are 20 more reasons I can think of. No one should encourage clients or teach this to practitioners and enable them to disfigure someone elses face deliberately. It’s not make up you can’t wipe it off. I have never even seen an Mua create devil shaped lips from make up unless it was perhaps for an editorial piece. I mean who would even be willing to try it? Was it founded by someone accidentally messing up someone’s lips? I don’t understand where it even comes from? This is really one of the worst aesthetic/cosmetic procedures I’ve ever seen 😳 #devillips #wrong

A post shared by Nilam Holmes (@nilamholmes) on

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.